Pożyczki z negatywną historią kredytową

Pożyczki z negatywną historią kredytową

Negatywna historia kredytowa jest często przeszkodą w uzyskaniu zobowiązania finansowego. Banki, jako instytucje, które oferują najróżniejsze formy kredytów i pożyczek współpracują z wszystkimi bazami gospodarczymi, mają także stały dostęp do Biura Informacji Kredytowej. BIK jako jedyna baza została utworzona z inicjatywy banków oraz Związku Banków Polskich. Działa w oparciu o szereg ustaw między innymi o ochronie danych osobowych oraz podlega ustawie Prawo bankowe z roku 1997.

Historia kredytowa w BIK

Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych na temat wszystkich kredytobiorców. Pierwsza informacja o zaciągniętym zobowiązaniu finansowym trafia do bazy zaraz po podpisaniu umowy kredytowej. Później bank przesyła regularnie do biura dane na temat tego, jak dany klient wywiązuje się ze spłaty długu. Mogą to uczynić także inne instytucje współpracujące z BIK lecz banki jako jedyne nie muszą uzyskać do tego celu zgody konsumenta. Jeśli dana firma pożyczkowa będzie weryfikować wnioskodawcę w bazie musi on wyrazić na to zgodę.
Większość zawartych w BIK informacji jest pozytywnych. Te niekorzystne przechowywane są zaś przez 5 lat. Konsument, który uzyska negatywny wpis przez ten czas może mieć problem z ubieganiem się o kredyt. Jednakowoż sam wpis w BIK nie przesądza w żadnym razie o tym, czy jego wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Bowiem te korzystne prezentują pożyczkobiorcę w dobrym świetle i pozwalają budować pozytywną historię kredytową.

Ilustracja przedstawiająca kobietę doradcę kredytowego
W sektorze pozabankowym jest więcej możliwości na uzyskanie pożyczki nawet z negatywną historią w BIK

Pożyczki z negatywną historią kredytową

Negatywny wpis w BIK świadczy o tym, że dana osoba nie uregulowała należności zgodnie z harmonogramem, czyli najczęściej gdy doszło do opóźnienia w spłacie raty kredytu lub pożyczki. W ten sposób od razu obniża się zdolność kredytowa konsumenta a kredyt bez zdolności kredytowej w banku nie istnieje, o czym informuje artykuł na stronie http://kredytbezzdolnoscikredytowej.pl/gdzie-dostane-kredyt-bez-zdolnosci-kredytowej. Firmy z sektora pozabankowego, pomimo że sprawdzają zdolność do spłaty długu, czasem nie weryfikują bazy BIK, dlatego negatywna historia kredytowa nie będzie wpływała na udzielenie zobowiązania finansowego. Do firm, które świadczą pożyczki bez BIK należą między innymi: Ferratum, Tani Kredyt, Pożyczka Plus, LEWpożyczka czy też Credilo. Wszystkie proponuje darmowe chwilówki i nie wymagają zaświadczeń o dochodach.

Dodaj komentarz