Nowe firmy pożyczkowe w Polsce

zakupy w internecieNiestety coraz większa liczba polskich konsumentów decyduje się na korzystania z pożyczek różnego typu. W związku z tym na polskim rynku pojawia się coraz więcej parabanków i firm pożyczkowych (finansowych) przez co dostęp do pożyczek jest coraz prostszy.
Klienci decydują się na różnego typu warianty podbudowujące ich domowy budżet. Mają oni do dyspozycji:

  • kredyty na dłuższy okres z uwzględnieniem zabezpieczenia finansowego chociażby w postaci hipoteki,
  • pożyczką rejestrowaną na ruchomościach,
  • kredytami na dowód,
  • pożyczkami branymi przez Internet na krótki okres czasu oraz wiele innych.

W przypadku pożyczek sytuacja jest znacznie prostsza, ponieważ nie trzeba aż tylu formalności i dokumentów. Konsument, który nie ma zdolności kredytowej decyduje się więc na pożyczkę.

Polski rynek

Na polskim rynku w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na pożyczki nie udzielane w bankach a na to, które są udzielane przez powstające ciągle firmy finansowe, które jednak nie działają na prawach bankowych. W przypadku banków trudno jest uzyskać pożyczkę zdecydowanie częściej udzielane są kredyty konsumenckie.

Firmy pożyczkowe a sposoby udzielania pożyczek

Nowe firmy pożyczkowe udzielają pożyczek na kilka podstawowych sposób:
– możliwość wzięcia pożyczki w oddziałach stacjonarnych w której klient ma możliwość rozmowy z pracownikiem danej firmy oraz podpisanie umowy na miejscu,
– tzw. “domokrążców”, którzy przychodzą bezpośrednio do domu jednak po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się,
– poprzez Internet oraz wypełniania formularza na stronie internetowej.
W przypadku obsługi domowej należy uważać, ponieważ ten typ traktowany jest jako dodatkowa obsługa co w efekcie oznacza, że dodatkowo musimy za nią zapłacić.

Parabanki w Polsce

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się wiele parabanków w których istnieje możliwość wzięcia pożyczki. I to jest dla takich “firm’ najbardziej korzystne rozwiązanie, ponieważ parabanki zarabiają przede wszystkim na dodatkowych kosztach powiązanych z pożyczką. Warto więc pamiętać o tym, że:
– oprocentowanie pożyczki nie może przekraczać określonej z góry wysokości,
– wysokość jest ustalana prawnie (przepisy dotyczące banków i firm finansowych),
– oprocentowanie pożyczki nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej ustalonej przez Narodowy Bank Polski,
– powinna zostać nam przedstawiona informacja nt. RRSO tj. rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania. RRSO wskazuje ile wynosi ogólny koszt pożyczki,
– ubezpieczenie w przypadku krótkoterminowej pożyczki jest dla nas nierentowne,
– wysokość prowizji, którą płaci się w pierwszej kolejności.

Co należy sprawdzić w przypadku pożyczki w firmach finansowych

Istnieją dwie podstawowe informacje, które powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy pożyczki tj.

1. Wiarygodność pożyczkodawcy
Tutaj najlepszym sposobem jest sprawdzenie opinii w Internecie na temat danej firmy. Możemy to zrobić na różnego rodzaju forach, strona internetowych. Warto pamiętać o tym, że rynek pożyczkowy bardzo szybko się rozwija i co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe firmy finansowe, które oferują swoim klientom pożyczki na dogodnych warunkach. Przy tym jeżeli znajdujemy o firmie sporo pozytywnych komentarzy i informacji to szansa na podpisanie dobrej umowy pożyczkowej zawsze wzrasta.
Podpisując umowę warto zwrócić uwagę, że firmy, które na terenie naszego kraju mają już ugruntowaną pozycję zawsze w umowie podają dokładne wyszczególnienie całkowitych opłat związanych z daną pożyczką bez zawierania w niej jakichkolwiek kruczków prawnych.

2. Opłacalność danej pożyczki
Decydując się na pożyczkę zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym czy jest ona dla nas opłacalna. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że klient, który nie ma pozytywnej historii kredytowej w BIK ale przy tym ma małą zdolność kredytową ma zdecydowanie większe szanse na wzięcie pożyczki w różnych firmach a nie tylko w jednej. Zaś klienci którzy nie posiadają zdolności kredytowej, co zazwyczaj oznacza niskie dochody lub niekorzystne dla nich umowy dotyczące zarobkowania mają zdecydowanie mniejsze pole manewru jeżeli chodzi o korzystanie z ofert kredytowych.
W każdej sytuacji porównanie ofert pożyczek pozwala nam na wybieranie najlepszej dla siebie opcji.

Reasumując na polskim rynku aktualnie pojawia się wiele firm finansowych i parabanków z których oferty mamy możliwość skorzystania. Tutaj jednak najistotniejsze wydaje się sprawdzenie danej firmy i wzięcie pożyczki, która jest dla nas pewna i na której nie stracimy poprzez różnorakie kruczki prawne, które bardzo często są ukryte w tego rodzaju umowach.
Warto podpisywać opcje pożyczkowe tylko ze sprawdzonymi firmami, które nie tylko mają ugruntowaną pozycję na polskim rynku już od wielu lat ale przede wszystkim podają nam całkowite koszta pożyczki na którą się decydujemy. Tylko taki rodzaj firm jest warty naszej uwagi nawet w sytuacji kiedy tak naprawdę nie mamy innego wyjścia. Nie warto wchodzić w pożyczkę, która nas “zabije” finansowo.

Dodaj komentarz